Дієві способи укріплення грунту і особливості вибору методики
Сповзаючий грунт приносить немало неприємностей при розбитті і облаштуванні елементів ландшафтного декору. Не так давно для зміцнення грунту на схилах і ухилах використовувалися металеві сітки, за допомогою яких вдавалося зупинити рух грунту на ділянках з великим кутом нахилу і нестійкими грунтами, а також дерев'яні грати і палі.
Сучасні технології і винахід пластика зробили переворот у світі садово-паркового дизайну. Завдяки цим екологічно безпечним і дешевим матеріалам сьогодні немає необхідності в:
- висадці на схилах рослин, що затримують грунт коренями;
- використанні при будівництві важких і масивних колод в якості підпірних паль;
- кладці бордюрів з масивних каменів або зведенні конструкцій з бетонних блоків.
Так, застосування простого розкрою геотекстиля, а також використання георешітки, шиповидних геомембран і інших матеріалів, дозволяє робити роботи по плануванню і облаштуванню земельних ділянок заміських будинків і облагороджування території в мінімально короткі терміни.
Важливими аспектами, які слід враховувати при виборі штучної системи для зміцнення схилу, є критерії міри інтенсивності ерозії грунту і кривизна насипу. У разі, якщо територія має ухил менше 8% (різниця між рівнями 8 м на 100 м. п.), допускається укріплювати схил природними способами. Більший ухил на земельній ділянці слід армувати.
Правила і особливості застосування геоматериалов для укріплення грунту
Щоб правильно підібрати матеріал для укріплення грунту, слід проаналізувати такі чинники, як:
- структура грунту
- міра ухилу
- глибина залягання грунтових вод
а також врахувати частоту і вірогідність природних руйнувань, до яких відносять зсуви, підмивання і осипання.
На підставі отриманих даних вибирають найбільш відповідний спосіб зміцнення грунту, а також підбирають геоматеріали, за допомогою яких можна буде забезпечити максимальну міру захисту території.
Найпростішим способом зміцнити сповзаючий грунт являється геотекстиль. Цей щільний матеріал, виготовлений із полиефірних або поліпропіленовых волокон і здатний пропускати воду, розстилають по схилах, а потім закріплюють за допомогою анкерів. Відмінною характеристикою цього виду геокомпозиту є розтягування, що дозволяє за допомогою текстилю оформити з кривизною до 60° зі збереженням і захистом природних форм. Часто геоматеріал цього типу використовують у поєднанні з іншими (георешітками, геосітками і геоматами).
Геомати є тривимірною сіткою або губкою з великим розміром осередків, виготовлену з полімерних ниток. Волокна склеюють між собою за допомогою високих температур. Місцевість з глинистим грунтом з ухилом до 70° також зміцнюють матами з натуральних (частіше за кокосові волокна), які з часом стануть природним добривом. Облаштування схилів геоматами поєднують з натуральними методами армування, що припускають висадку рослин, коренева система яких здатна затримувати грунт.
Земельні ділянки з великим градусом ухилу зміцнюють за допомогою георешіток чи геосіток. Ці матеріали є мережею осередків, скріплених між собою. Висота полімерних стрічок в георешітках може досягати 300 мм, тоді як висота ниток геосітки не перевищує 5 -10 мм За допомогою георешеіток можна посилити дуже круті укоси з кутом, значення якого наближене до 45°.
Роботи по армуванню схилів розпочинають з проведення вимірів, а також проведення аналізу стану грунту. Особливу увагу слід приділити ділянкам з ярами (особливо такими, що демонструють тенденцію до розростання) і території уздовж берегової лінії.
Слід зазначити, що розрахунки і проектування конструкцій треба довірити фахівцям, які за допомогою спецобладнання зможуть визначити :
- тиск грунту
- складність рельєфу
- розміри і контури робочої зони
- потреба в матеріалах і їх типі
а також в короткі терміни і безпомилково здійснити роботи по фіксації нестійкого грунту.
На ділянках з невеликим ухилом роботи по армуванню схилів можна виконати самостійно. Найлегше зміцнювати грунт геотекстилем. При проведенні робіт все, що знадобиться зробити, – це розстелити текстиль на нестійкому грунті, а потім закріпити полотно за допомогою анкерів.
Не складе труднощів укласти по схилах і геомати. Цей матеріал, точно так, як і геополотно, випускається в рулонах. Саме це дозволяє зробити армування бригадою з 2-х чоловік. Принцип кріплення геоматов подібний до робіт з геотекстилем. Відмінністю є те, що останній кріплять на великій відстані (частенько тільки по периметру), а при укладанні геоматов анкера розташовують в шаховому порядку з кроком не більше 60 см.
Укладання георешітки розпочинають зі зняття верхнього шару грунту (разом з дерном) і підготовки ділянки, що включає прибирання сміття і вирівнювання території по загальному куту нахилу. Після закінчення підготовчих робіт роблять укладання і кріплення конструкції. Завершальним етапом є засипка осередків родючим грунтом і висів насіння. Відмітно, що цей тип зміцнення схилів найбільш актуальний при необхідності зупинки ерозії грунту, викликаного вітрами, талими або дощовими водами.