Для чого потрібні водовідвідні лотки
Одним з основних елементів системи лінійного водовідведення на території приватного будинку, муніципального закладу або промислового об'єкту є водовідвідний лоток.
Для чого потрібні водовідвідні лотки:
- Для локального збору каналізаційних стоків з поверхонь автомобільних доріг, земельних ділянок, вимощених тротуарів, паркувань, нерівних та низинних ділянок, які затоплюються в першу чергу під час опадів.
- Для управління потоками дощових та талих вод з подальшим відведенням зливових стоків у каналізаційну мережу, септик, очисну установку або на дренажні фільтраційні поля. Система поверхневого водовідведення із застосуванням лотків має велике значення. Вона захищає від підтоплення, утворення калюж, пошкодження фундаментів будівель та споруд. Без системи, що осушує, не буде прийнято жодного об'єкта цивільної та критичної інфраструктури.
Використання відвідних лотків у системах лінійного водовідведення дозволяє істотно знизити обсяги земляних робіт і, відповідно, фінансові витрати.
Види та особливості лотків
За матеріалом виробу розрізняють пластикові, бетонні та полімербетонні лотки. Перші використовуються в системах лінійного водовідведення на поверхнях, де виключається вплив великих навантажень: пішохідні та велозони, тротуари, парки, приватна територія тощо. При облаштуванні автомобільних доріг, паркінгів, аеропортів та інших навантажених покриттів використовуються бетонні та полімербетонні вироби.
Важливо! Незалежно від матеріалу виготовлення, кожна ринва відповідає певному класу навантаження (А15; В125; С250; D400; Е600). Наприклад, виріб із маркуванням С250 розрахований на навантаження 25 тонн, D400 – 40 тонн тощо.
Бетонні та полімербетонні вироби найбільш затребувані у приватному та промисловому будівництві. Лотки з полімербетону легші та стійкіші до хімічно агресивних середовищ, ніж бетонні вироби, тому що замість цементу використовуються полімерні смоли.
Водовідвідні лотки бувають:
- З внутрішнім ухилом.
- З каскадом висот.
- З вертикальним випуском.
Конкретний тип виробу підбирається залежно від того, навіщо потрібні зливні ринви. Якщо проєктом поверхневого водовідведення передбачається підключення до каналізаційних труб, то відмінно підходять ринви з вертикальним випуском. У дні таких виробів є отвір із патрубком, спеціально для підключення до труб.
Лотки продаються з решітками, які запобігають потраплянню великого сміття, виключають травмування пішоходів, пошкодження коліс автомобілів, тому їх встановлюють на ділянках з жвавим рухом пішоходів та транспортних засобів (проїзди, тротуари, паркування, залізничні станції, аеропорти тощо). ).
Важливо! Наявність решіток обов'язкова в місцях скупчення людей і руху автотранспорту!
Які лотки вибрати
Щоб правильно вибрати лотки для водовідведення, потрібно знати, де вони будуть встановлені та які завдання мають вирішувати. Водовідвідні дощові ринви, наприклад, застосовують для захисту фундаментів будівель на ділянці, осушення садових доріжок, двору.
Щоб лінійне водовідведення працювало ефективно і справлялося зі своїм основним завданням, під час вибору також потрібно врахувати:
Гідравлічний переріз (внутрішня ширина) – позначається DN у назві продукції. Виробляють ринви перетином від 100 мм до 500 мм.
Висота лотка (Н). Від висоти та гідравлічного перерізу залежить пропускна здатність. Чим вона вища, тим більший обсяг зливових стоків відводиться за одиницю часу.
Довжина секції (L). Як правило, ринви виробляються стандартною довжиною 1 метр, але можуть бути секції й іншої довжини.
Висновок
Якщо у вас немає досвіду проєктування систем лінійного водовідведення, то краще розрахунки довірити фахівцям, адже якщо встановити лотки малої пропускної спроможності – відведення працюватиме неефективно, а якщо занадто великої – це нераціональні витрати на покупку матеріалу.
Лінійне водовідведення необхідно періодично обслуговувати: перевіряти місце стикування, очищати від сміття та бруду. Такий підхід забезпечує ефективну роботу та довговічність системи водовідведення на вашій ділянці.