Геоматериали і переваги їх використання в ландшафтному дизайні
Геоматеріалами прийнято називати особливий вид будівельних матеріалів, призначених для використання в дизайні ландшафту. Завдяки цій розробці створювати елементи декору в саду – альпійські гірки, газони, штучні водойми і садові доріжки – стало набагато простіше. Нові матеріали мають ряд переваг і дозволяють облаштувати елементи ландшафту на земельних ділянках із складним грунтом (схилах, укосах, підтоплюваній або болотистій місцевості).
Для виготовлення:
- геотекстилю
- георешіток
- геомембран
а також мінеральних плит і інших виробів такого плану застосовують синтетичні, полімерні і мінеральні з'єднання. До них відносяться поліетилен, поліпропілен, поліамід, полиэфир, а також скляні і базальтові ровинги.
Відмінними рисами і основними властивостями геоматеріалів є стійкість до зовнішніх навантажень і стійкістю до грунтової корозії. Ці характеристики дозволяють зарахувати геотекстиль, георешітки, геомембрани і інші різновиди виробів до екологічно безпечних матеріалів. Фізико-механічні властивості роблять вироби довговічними.
Особливості застосування геоматериалов при оформленні ділянки і дизайну території
Геоматы, георешетки, геотекстиль і усі інші елементи особливого типу будівельних матеріалів (геокомпозитов) останнім часом затребувані у споживачів. Кожен вид геоматериалов має своє призначення. Залежно від поставленого завдання, полімерні вироби можуть використовуватися як самостійно, так і в комплексі.
Використання і користь геотекстиля
До цієї категорії матеріалів відносять неткане полотно. Основні характеристики виробу такого типу – можливість підтримки температури грунту і захист від проникнення холодного повітря і води. Водопроникна тканина, у складі якої знаходяться синтетичні волокна, забезпечує сепарацію, фільтрацію і армування грунту. Завдяки цим властивостям можна легко:
- поліпшити якість садових доріжок;
- облаштувати штучні водойми;
- ушляхетнити прибудинкову територію;
- ізолювати фундаменти і підпірні стіни;
- озеленювати стіни і дахи будівель і споруд.
Тонку тканину фахівці з ландшафтного дизайну вважають за краще застосовувати при створенні клумб і елементів простих композицій, тоді як полотно високої щільності використовують для поліпшення физико-механических характеристик основ.
У городників геотекстиль знаходить використання у боротьбі з бур'янами, а також застосовується для утеплення грядок і підтримки потрібної вологості на них. Відмінною рисою цього типу тканини є стійкість до гниття і дії грибків. Крім того, полотно не представляє інтересу для гризунів і шкідників (у т. ч. комах, їх личинок і черв'яків).
Геотекстиль є незамінним при необхідності підвищення рівня ущільнення щебеня і зниженні деформації дорожнього полотна. Не обійтися без нетканого полотна при виготовленні кам'яних доріжок, укладених на піску, а також при устаткуванні будов з дерев'яними терасами.
Чим корисні георешітки (геосітки)
Георешітка є конструкцією з комірчастих об'ємних модулів. Їх виготовляють з полімерної скріпленої стрічки заввишки ребра близько 300 мм. Основним призначенням георешіток вважається посилення і зміцнення укосів і підстав (що особливо актуально при облаштуванні земельних ділянок з нестійким і рихлим грунтом.
Залежно від виду робіт, застосовують вироби різних типів:
- неперфоровані екструдовані решітки, скріплені в шаховому порядку, застосовують для дроблення шарів землі;
- геостільникові решітки, посилені геотекстилем, потрібні при рішенні завдань, пов'язаних зі зміцненням горизонтальних пластів;
- ромбовидні тканинні або полімерні георешітки є незамінними при проведенні робіт в похилих площинах;
- стільникові (пластмасові або тканинні) решітки використовуються з метою відвертання зсувних процесів і руйнування грунту, а також його захисту від дії руйнівної сили води і вітру.
Прості конструкції мають невисоку вартість, і частенько застосовуються в комплексі з іншими геосинтетиками.
Геомериалі для облаштування штучних водойм
Використання різних геоматериалов при облаштуванні штучних водойм на ділянках дозволяє значно скоротити витрати на виготовлення ставків.
У переліку основних виробів, які потрібні для устаткування штучних ставків, входять:
- геомембраны;
- геоматы;
- дренажні шиповидні геомембраны.
Геомембрани за типом плівки – це полімерні матеріали, основним призначенням є гідроізоляція. Крізь плівку не просочується вода з водойми і не проникають грунтові води.
Геомати є сіткою, виготовленою з поліамідних ниток, термічно скріплених між собою в місцях перетинів. Такий екологічно безпечний матеріал знаходить застосування при облаштуванні берегової лінії, а також при розбитті пляжів. Нерідко для зміцнення краю водойм використовують георешітки, габіони або природній матеріал – кокосові мати.
Дренажні шиповидні геомембраны сприяють швидкому відведенню надлишків води без нанесення шкоди грунтовому покриттю нестійких схилів і укосів. Цей матеріал є незамінним на надмірно рухливих і рихлих грунтах, і ділянках, де спостерігається підйом рівня води після проливних дощів або танення снігу.