Монтаж каналізаційного люку
Для накриття горловини біосептика, дренажного або інженерного колодязя обов'язково використовується каналізаційний люк. Він виконує важливі функції: забезпечує доступ фахівців для обслуговування інженерних мереж, захищає від випадкового потрапляння в колодязь людей та тварин, засмічення та пошкодження підземних комунікацій.
Люк також утеплює каналізаційну систему, оскільки мінімізує втрати тепла. За рахунок рифленої поверхні забезпечується додаткове зчеплення з автомобільними та велосипедними покришками, взуттям перехожих, у зв'язку з чим виключається ймовірність ковзання і травмування.
Перш ніж розглядати правила встановлення каналізаційних люків, потрібно правильно підібрати модель під відповідний колодязь.
Вибираємо відповідну модель люка
За призначенням люки бувають:
- Оглядові – необхідні для моніторингу роботи інженерних комунікацій. Монтуються у «вузьких» місцях: у точках розгалуження, поворотів, переходу магістралі на інший діаметр труби.
- Зливові - накриваються колодязі збору зливової води, їх ще називають дощові люки. У конструкції люка є отвори для забору та відведення зливових стічних вод.
Люки можуть використовуватися для накриття колодязів систем зливової та господарсько-побутової каналізації, тепломереж, систем водопостачання, телефонії і електрифікації, газопроводів і інших комунікацій. Для зручності вибору, виробники маркують люки: «ГС» – газова мережа, «Д» – дощова каналізація тощо.
Залежно від того, в яких місцях буде здійснюватись монтаж каналізаційних люків, вони поділяються за класами навантаження (від низької до високої серії):
- А15 – заміські будинки, парки, газони, пішохідні зони.
- В125 – паркування, автомобільні стоянки, тротуари, проїжджі зони парків та скверів.
- С250 – міські та сільські автомобільні дороги.
- D400 – автозаправки, дороги, шосе.
- Е600 – покриття з інтенсивним рухом важкого транспорту (склади, термінали, порти, аеродроми).
Цифра в маркуванні вказує на гранично допустиме навантаження в кілоньютонах, на яке розрахований люк. 10 Кн = 1 тонна. Тобто, люк легкої серії А15 розрахований на навантаження 1,5 тонни на 1 м².
Залежно від матеріалу виготовлення, люки каналізаційні бувають:
- Чавунні – міцні, зносостійкі та довговічні вироби, що виготовляються всіх класів навантаження. У ГОСТ 3634 включені вимоги виключно для чавунних люків.
- Пластикові – стійкі до ультрафіолету та температури виробу класу А15, які виготовляються різних кольорів та розмірів. Затребувані на дачах та приватних садибах, ландшафтному дизайні.
- Полімерпіщані – недорогі в ціні та зручні у користуванні (легше, ніж чавунні вироби) люки, що володіють високими антикорозійними властивостями. Виробляються у класах навантаження А15 – D400
Також люки розрізняють за розміром та геометричною формою: круглі та прямокутні. Люки випускаються найчастіше круглої форми, тому що горловини біосептиків, дренажних колодязів у більшості випадків круглі, хоча зустрічаються квадратні та прямокутні (для приватних септиків, зливових колодязів). Крім того, круглі кришки не провалюються в колодязь.
Важливо! Сьогодні багато виробників випускають люки із замком, щоб унеможливити несанкціонований доступ до колодязя сторонніх осіб.
Правила встановлення каналізаційних люків на проїжджій частині та в інших місцях
Конструкція люка складається з самої кришки та корпусу (основа, обичайка). Спочатку встановлюється корпус в один рівень із проїжджою частиною, при цьому «вушка» повинні дивитися у напрямку руху машин. Між обичайкою та плитою перекриття ставиться опорне кільце. Воно перерозподіляє навантаження від транспорту та знижує тиск на плиту у 8-9 разів, запобігаючи її швидкому руйнуванню. Після встановлення корпусу, заливається бетонний розчин і в нього вкладається кришка.
Важливо! Неправильно змонтований каналізаційний люк може призвести до ДТП на дорозі через руйнування плити перекриття лише тому, що комунальники забули підкласти опорне кільце.
Якщо люк використовується для накриття колодязів, розташованих на території без дорожнього покриття, то він повинен бути вищим за поверхню землі на 5 см. Навколо люка робиться метрове вимощення з ухилом від кришки. Деякі власники ділянок намагаються замаскувати люк різними дизайнерськими “штуками”: штучним газоном, клумбою тощо. І це є неправильно, тому що до колодязя має бути вільний доступ у разі аварійних ситуацій із каналізацією.
Ознайомитись з детальним монтажем чавунних люків можна у відео: