Що робити, якщо замерз септик?
На території приватних будинків та дач, де відсутня можливість підключення до центральної каналізації, проблема відведення та утилізації господарсько-побутових стоків вирішується шляхом встановлення септиків.
Правильно облаштовані септики не замерзають навіть у холодну зиму. І це факт. Але що робити, якщо все ж замерз септик? Спочатку слід визначити причину замерзання автономної каналізації. Якщо нічого не робити і пустити проблему на самоплив, існує ймовірність того, що в найближчому майбутньому це призведе до капітального ремонту або повної заміни системи автономної каналізації. А це чималі фінансові витрати.
Чому замерзає септик
Причин може бути кілька:
- Малий кут нахилу трубопроводу – при сильних морозах можливе утворення крижаної пробки у трубі.
- Труба і сам септик змонтовані вище за глибину замерзання грунту у вашому кліматичному регіоні.
- Неправильно вибраний обсяг резервуара відповідно до кількості утворення стоків у господарстві. Якщо місткість септика недостатня, він переповнюватиметься нечистотами, а в трубах затримуватимуться стоки.
- Потрапляння в каналізаційну трубу великого сміття, що важко або взагалі не переробляється, яке провокує каналізаційне засмічення, через що відбувається застоювання і замерзання стоків.
- Розгерметизація (протікання) труби внаслідок неправильного монтажу або ненавмисного пошкодження під час встановлення.
Як розморозити лід у септику
Перед початком процесу розморожування автономної каналізації необхідно виявити місце утворення та довжину крижаної пробки, на підставі чого підібрати оптимальний метод:
- Залити гарячу воду в каналізацію. Для досягнення кращого ефекту, в окріп рекомендується додати сіль. Цей спосіб працює, якщо крижана пробка знаходиться недалеко від будинку, в іншому випадку вода охолоне, поки дійде по трубах, і не створить належного ефекту.
- Залити спеціальну рідину, що продається у відділі побутової хімії. Спецзасіб коштуватиме грошей, але він ефективніше справляється з крижаними утвореннями.
- Прогріти магістраль паяльною лампою (якщо труба металева чи чавунна). Для цього потрібно знати точне розташування затору і розкопувати трубу, що взимку непросто.
- Прогріти трубопровід парою за допомогою парогенератора – ефективний метод боротьби з крижаними пробками, але він зазвичай використовується в промисловості, а не в побуті.
- Гідродинамічний прогін води під високим тиском – усуває крижані пробки та засмічення труби. Аналогічно парогенераторам, такий спосіб прочищення каналізації застосовується в промисловості через дорогу вартість обладнання.
- Укласти електричний нагрівальний кабель у камеру септика і при сильних морозах вмикати обігрів. Тепло, що виділяється, не дасть стічній воді замерзнути за будь-якої погоди.
Як захистити септик від морозу
Оскільки автономна каналізація встановлюється під землею, то в процесі монтажу слід врахувати глибину промерзання ґрунту у цьому регіоні. Цей параметр можна знайти у будівельних нормах та правилах. Такий підхід убезпечить вас від непередбачених ситуацій з відведенням нечистот навіть найсуворішої зими. Додатково рекомендується утеплити септик і стічну трубу теплоізоляцією.
Якщо каналізація-септик розташовується на дачі, в якій взимку ніхто не проживає, пристрій слід законсервувати на зиму. При цьому септик на зиму має бути заповнений хоча б на 30% стоками, інакше підземні ґрунтові води просто виштовхнуть ємність назовні.