Що таке септик із переливом і як він працює?
Переливна станція септик являє собою послідовно з'єднані герметичні колодязі або секції однієї ємності (2,3-секційні заводські септики пластикові або склопластикові), в яких здійснюється поетапне очищення господарсько-побутових стоків. Якість очищення залежить від моделі та принципу роботи станції: прості моделі з механічним освітленням стоків (ступінь очищення до 65%) або просунуті дорогі біосептики зі ступенем очищення 85-90%.
Як працює переливний септик
Багатосекційні септики з переливом працюють за рахунок відстоювання господарсько-побутових стоків у 2-3 колодязях (камерах). Досягши певного рівня, стічні води через сполучну трубку потрапляють у другий колодязь (секцію), потім у третій, тим самим відбувається відстоювання води.
У першому колодязі (камері) на поверхню спливають жири, масла, а на дно осідає мул, який періодично потрібно видаляти за допомогою асенізаційної машини або спеціального ілососу. У другому й третьому колодязі (камері) утворюється все те ж, але вже в меншій кількості. Таким чином, у переливних септиках відбувається поетапне механічне освітлення від завислих частинок стоків, які після септика відводяться на інфільтраційні поля або подаються на спеціальні станції знезараження.
Який переливний септик кращий: бетонний чи пластиковий
Раніше єдиною альтернативою організувати переливний септик на дачі чи території приватного будинку були кільця із залізобетону. Ну, принаймні, монтувати переливний септик із з/б кілець простіше, ніж зводити моноліт. Потрібно викопати котлован, підготувати основу, підняти та встановити кільця за допомогою крана, з'єднати колодязі між собою трубками.
Але септики із з/б кілець мають низку недоліків, зокрема:
- На земельній ділянці з високим рівнем ґрунтових вод дуже важко залити бетонну основу, тому багатьом дачниками доводиться додатково встановлювати бетонну плиту – а це додаткові фінансові витрати.
- Стики між кільцями дуже часто протікають, оскільки складно забезпечити їхню герметичність. Їх потрібно постійно замазувати розчином.
- Бетон вразливий до хімічно агресивних речовин, які містяться у стоках та підземних водах. Тому важливо зробити якісну гідроізоляцію бетону, причому, з внутрішньої та зовнішньої сторони.
Певні складнощі з монтажем та обслуговуванням переливних септиків із залізобетонних кілець, пропонують звернути увагу на заводські пластикові/склопластикові багатосекційні очисні станції. Зараз на ринку представлені різні варіанти таких очисних споруд — 2 або 3-секційні, різної місткості, що функціонують за принципом біологічного чи звичайного механічного очищення. Біосептики коштують дорожче, проте вимагають мінімального втручання людини.
До переваг пластикових/склопластикових виробів можна віднести:
- Повністю готова до експлуатації станція: встановлюй й користуйся.
- Абсолютно герметична конструкція, що унеможливлює переливання стоків і поширення неприємних запахів нечистот по ділянці.
- Легка конструкція не вимагає залучення спецтехніки.
- Мінімальна трудомісткість монтажних робіт (монтаж займає 1 день).
- Матеріал стійкий до корозії та впливу агресивних сполук, які містяться у стоках (хімія, біологічні бактерії).
- Немає необхідності в додатковій гідроізоляції (відсутня газо- та паропроникність матеріалу).