Види каналізаційних люків
Основне призначення каналізаційних люків полягає в обмеженні доступу до підземних інженерних комунікацій (тепломагістралі, центральної каналізації, септику, дренажного колодязя, вигрібної ями тощо). Люк чавунний або з альтернативних матеріалів запобігає розповсюдженню запаху нечистот по території, потраплянню тварин та людей у колодязі. Також люк є елементом системи утеплення інженерної споруди.
Завдяки рифленням на поверхні кришки забезпечується антиковзальний ефект із взуттям людини, шиною автомобіля або велосипеда. Наявність замку в конструкції люка виключає несанкціонований доступ сторонньої людини в середину колодязя.
Які бувають каналізаційні люки
Залежно від використовуваної сировини для виробництва, розрізняють чавунні, пластикові та полімерпіщані каналізаційні люки (те, з чого зроблені каналізаційні люки, визначає місце їх встановлення).
За формою кришки, бувають люки круглі та квадратні. Круглі люки найпоширеніші, що пояснюється відповідною формою горловини септика, дренажного колодязя тощо. Але є й квадратні/прямокутні люки для приватних саморобних септиків, вигрібних ям, резервуарів для зберігання рідин, у яких горловина має аналогічну форму.
Розмір люка підбирається за зовнішнім діаметром обичайки та внутрішньому діаметру кришки. Якщо кришка встановлюється в оглядові колодязі інженерних мереж, її розмір повинен дозволяти безперешкодно спуститися працівникові в колодязь для технічного обслуговування чи ремонту комунікації.
Маркування на каналізаційних люках
Люки маркуються залежно від призначення: К» - каналізаційні; "В" - водопровідні, "Д" - для зливової (дощової) каналізації тощо.
Залежно від місця встановлення, люки класифікують за класами допустимого навантаження:
- А15 – легкий, встановлюється у паркових, пішохідних зонах.
- В125 – середній, використовується для парковок, стоянок, тротуарів.
- С250 - важкий для міських автошляхів.
- D400 – важкий магістральний, для встановлення на магістральних шосе, АЗС.
- Е600 – надважкий клас (люки для доріг з інтенсивним рухом та високими навантаженнями).
Ціна каналізаційного люка залежить від класу навантаження та матеріалу виробу:
- Чавунні для оглядових колодязів – мають високу міцність, зносостійкість і довговічність. Виробляються всі класи навантаження.
- Пластикові люки класу A15 ідеально підходять для приватного заміського будинку та дачі, де планується будівництво автономної каналізації. Можуть виготовлятися в різній гамі кольорів (сірий, чорний, зелений).
- Полімерпіщані (суміш піску 75%, полімерів та барвників 25%) люки класу навантаження A15 – недорогі в ціні та легкі за масою вироби, що відрізняються стійкістю до корозії, довговічністю та практичністю.
Як правильно встановити люк
Установка каналізаційних люків не складна: змонтувати корпус на дорожнє покриття «вухами» за рухом автотранспорту – залити бетон – встановити кришку в корпус.
Важливо! Кришка повинна бути врівень з дорожнім покриттям, в інших місцях (не забудованих) - височіти над землею на 5 см. Навколо люка робиться метрове вимощення з невеликим ухилом.
Багато домовласників іноді маскують каналізаційні люки штучним газоном, декораціями, що перешкоджає доступу до колодязя. Робити так вкрай не рекомендується, інакше можливі аварії та витікання нечистот – а це картина не найприємніша.
Деталі монтажу чавунних люків у відео: