Як розрахувати обсяг септика: чому це важливо
Септик для приватного будинку - це герметичний резервуар, в якому збираються і очищаються нечистоти (ступінь очищення до 65%) за рахунок анаеробних бактерій - вони активно розмножуються виключно в безкисневому середовищі.
Якщо встановити на ділянці відстійник надмірно великого обсягу, це може призвести до загибелі бактерій через нестачу живильного середовища. До того ж, купувати великі накопичувачі для невеликого обсягу стоків не раціонально, тому що коштують вони недешево.
А якщо змонтувати накопичувальний резервуар недостатньої місткості, автономна каналізація переповнюватиметься зайвими нечистотами і не зможе встигати переробляти стоки, оскільки процес очищення займає близько 3 днів. Саме тому дуже важливо розуміти, якого об'єму септик необхідно встановити.
Як розрахувати необхідний обсяг септика: які є методи?
Найпростіший спосіб, як розрахувати об'єм септика на сім'ю – це зафіксувати показники витратоміра води в будинку протягом одного-двох тижнів, бажано влітку, коли найбільше споживається вода, та поділити на відповідну кількість днів. Вийде приблизний об'єм утворення стоків на добу. Але якщо на вулиці зима чи весна, такі виміри матимуть суттєві похибки, тому краще піти іншим шляхом.
Для проведення розрахунків знадобляться наступні дані:
- Скільки людей проживає в будинку – у відповідності до вимог санітарних норм, на кожну людину, що проживає в будинку, в середньому припадає 0,15 – 0,2 куба води на добу. Ця норма може коригуватися у більшу сторону, якщо в будинку активно використовується ванна, джакузі, побутова техніка (пральна та посудомийна машина).
- Тривалість процесу очищення стоків - у середньому, процес відстоювання та очищення господарсько-побутових стоків займає 3 доби, перш ніж вони відводяться в дренажні колодязі або станції глибокого біологічного очищення.
- Запас за обсягом септика у разі непередбаченого збільшення припливу господарсько-побутових стоків (приїхали гості, родичі, наприклад). Вводиться спеціальний підвищуючий коефіцієнт для страховки та «зазору» – 1,2.
Оперуючи вихідними даними, розраховуємо, який обсяг потрібен для септика за формулою:
V = n х Q х Р х 1,2,
Де,
- V – загальний обсяг відстійника, м³,
- n - кількість людей, що проживають,
- Q - добовий приплив стоків на одного мешкаючого,
- Р - тривалість очищення стоків,
- 1,2 - коефіцієнт запасу.
Розрахуємо, який об'єм септика для дачі вибрати, якщо там постійно перебувають 3 особи:
V = 3 х 0,2 х 3х 1,2 = 2,16 м³
Важливо! Для більш точних розрахунків потрібно знати, скільки води приблизно витрачає сантехніка та побутові прилади:
- унітаз - 6 л за один спуск;
- ванна - 110 л за один прийом;
- джакузі - 250-300 літрів води за один прийом;
- раковина - 10 літрів води протягом 2-3 хвилин;
- посудомийка - 15 літрів за 1 цикл;
- пральна машина – 35 літрів за одне завантаження.
Після того, як кубометри пораховані, приступаємо до вибору оптимальної моделі септика.
Декілька порад щодо вибору септика
Якщо ви підбираєте недорогий септик для дачі (сезонне проживання) – можна розглянути накопичувальний резервуар, який працюватиме як вигрібна яма (потрібне періодичне відкачування асенізаційною машиною). Вибираючи септик для великого котеджу, де планується постійне проживання сім'ї, краще віддати перевагу очисним спорудам.
Якщо вимоги до ступеня очищення стоків не є значними (до 65%), підходять стандартні септики 1,2,3-секційні. Але якщо знадобиться глибоке очищення стічних вод, слід звернути увагу на станції біологічної очистки СБО (біосептики), що дозволяють очищати стоки до 98%.